#ŁódźPrzyszłości
29 lipca 2023
„Kongres Kulturalno-Gospodarczy z okazji 600. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi”
wsparcie finansowe:
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Sponsor przedsięwzięcia:
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
29 lipca 2023 roku odbył się kongres kulturalno-gospodarczy z okazji 600 lat Łodzi. Wydarzenie związane było także z dwusetną rocznicą powstania Łodzi przemysłowej oraz dwusetną rocznicą ulicy Piotrkowskiej. Podczas konferencji w reprezentacyjnej sali Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powiedziano dużo o Łodzi w kontekście:
- możliwości wsparcia dla przedsiębiorców,
- transformacji gospodarczej,
- koncentracji na innowacjach, kreatywności i nowoczesnych technologiach,
- tradycjach przemysłowych miasta,
- rozwoju sektora kulturalnego,
- przewadze konkurencyjnej miasta.
Prowadzącym był Marek Budzisz – dziennikarz, pisarz i komentator polityczny. Odbyły się 3 panele:
1. panel ministerialny z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora dr. hab. Piotra Glińskiego, ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy oraz ministra członka Rady Ministrów Włodzimierza Tomaszewskiego;
2. panel dyskusyjny „Kultura przyszłości”, z moderatorem w osobie Janusza Michaluka i następującymi dyskutantami: profesor Jolanta Rudzka-Habisiak – artystka, kierownik Pracowni Stylizacji Wnętrza Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i jednocześnie dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Michał Chorosiński – dyrektor Teatru Jaracza w Łodzi, Mikołaj Marczyk – kierowca rajdowy i Dariusz Stachura – wybitny śpiewak operowy;
3. panel dyskusyjny „Gospodarka przyszłości”, z moderatorem w osobie Marka Michalika, prezesa Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i następującymi dyskutantami: profesor Piotr Szukalski – socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, Wanda Buk – Wiceprezes Grupy PGE, profesor Przemysław Waingertner – historyk i publicysta z Uniwersytetu Łódzkiego i Andrzej Horoch z Connected Realities.
Oprócz tego odbyły się:
1. zapowiedziana przez Pocztę Polską premiera okolicznościowego znaczka pocztowego;
2. zapowiedziana przez Narodowy Bank Polski premiera okolicznościowej monety.
Kongres kulturalno-gospodarczy z okazji 600 lat Łodzi obudowano większym wydarzeniem, które nazwano „#ŁódźPrzyszłości 600 lat Łodzi. 200 lat Łodzi przemysłowej. 200 lat ulicy Piotrkowskiej”. Składały się na nie: organizowany przez partnerów na zewnątrz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej piknik z mnóstwem atrakcji dla dzieci i osób w różnym wieku oraz koncert wybitnego polskiego tenora Dariusza Stachury z zespołem z programem „Cafe Bodo”.
Współorganizatorzy wydarzenia:
Fundacja PassArt
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Fundacja Życie
Partnerzy wydarzenia:
Niepodległa
Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi,
Regionalna Izba Budownictwa w Łodzi